Ogólne

Męski instynkt macierzyński

W różnych kulturach całego świata przyjmuje się, że to kobieta predestynowana jest do bycia matką. Neuronalne jednak podłoże tzw. instynktu macierzyńskiego, które jest wrodzone u kobiet, może być aktywowane również u mężczyzn, dzięki ich zaangażowaniu w rodzicielstwo. Na ten fakt wskazują najnowsze badania neurobiologów z Uniwersytetu Yale, prowadzone nad zmianami w mózgach mężczyzn, związanymi ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem.

W badaniu udział wzięło dwa rodzaje par: 1. rodziny tradycyjne, złożone z kobiet i mężczyzn. wychowujących pierwsze dziecko oraz 2. pary homoseksualne męskie, z których jeden mężczyzna był biologicznym ojcem dziecka. Posłużono się video-nagrywaniem rodziców z dziećmi, sesją nagraniową rodziców i dziecka osobno, a podczas tygodniowej obserwacji opiekunowie poddawani byli również funkcjonalnemu rezonansowi magnetycznemu, dla zaobserwowania reakcji mózgu na odtwarzane sesje video.

Wniosek jest jeden. U każdego rodzica aktywowały się dwie osobne ścieżki mózgowe, co badacze nazwali „siecią rodzicielstwa” („parenting network”). Jedna obejmowała ciało migdałowate, wyspę, jądro półleżące – odpowiedzialne za silne emocje, uwagę, czujność; a druga – część kory przedczołowej i górną bruzdę skroniową, związane z uczeniem się i doświadczaniem. Odkrycie to dowodzi, że mózg mężczyzny, jedynie pod wpływem doświadczania rodzicielstwa, może zmienić swoje działanie i funkcjonować bardzo podobnie do mózgu matki, u której „sieć rodzicielstwa” jest aktywowana naturalnie dzięki hormonom podczas poczęcia, ciąży i porodu. U ojców heteroseksualnych zaś uruchomienie „sieci” pozostawało w proporcji względem ilości czasu spędzanego z dzieckiem. (PNAS)

Nawet jednak najbardziej podobne funkcjonowanie męskiego mózgu do mózgu matki nie zastąpi cudownej bliskości przy karmieniu piersią, matczynej-kobiecej delikatności, nie wspominając o zdobywaniu doświadczenia w relacji: dziecko – mama (kobieta), dziecko – tata (mężczyzna), jak i obserwowania wzajemnych relacji mama-tata, mających przecież niebagatelny wpływ na prawidłowy rozwój psychiczny.

Pozostając zatem w cieniu Dnia Matki, tuż przed Dniem Dziecka, a myśląc już o Dniu Ojca, życzę wszystkim Rodzicom z dziećmi wielu radosnych, wspólnych doświadczeń dla wzajemnego rozwoju mózgu.

Zwykły wpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s